Mogućnost povrata novca za kupljene udžbenike učenika i studenata, djece hrvatskih branitelja - upute

07.09.2018.  -  Napisala  Iskra Petak

Pravo na besplatne obvezne udžbenike za potrebe redovitoga školovanja u osnovnim i srednjim školama te pravo na obvezne udžbenike za potrebe redovitoga ili izvanrednog školovanja na visokim učilištima mogu ostvariti djeca smrtno stradalog hrvatskog branitelja i djeca nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, djeca hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata i djeca hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta Republike Hrvatske sudjelovali najmanje 100 dana u borbenom sektoru.

Pravo na besplatne udžbenike mogu ostvariti ako redoviti novčani prihodi u kućanstvu, u prethodnoj kalendarskoj godini, mjesečno po članu kućanstva ne prelaze 60% od utvrđene proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj (1995,60 kn) i ako to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima.

Pravo na besplatne udžbenike bez obzira na ostvarene mjesečne novčane prihode po članu kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini mogu ostvariti     djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja, )      djeca nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja i djeca umrlih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez roditeljske skrbi ili bez oba roditelja, neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja.

Postupak za priznavanje prava na besplatne udžbenike pokreće se na pisani zahtjev korisnika, korisnikova roditelja odnosno korisnikova zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika, a podnosi se Uredu državne uprave u Varaždinu, ulica Stanka Vraza 4 u sljedećem razdoblju:

a) učenici osnovne ili srednje škole, od 1. srpnja do zaključno 1. studenoga tekuće kalendarske godine u kojoj je započela školska godina

b) studente, od 1. siječnja do zaključno 30. travnja tekuće akademske godine.

Uz popunjeni zahtjev podnositelj je dužan priložiti:

a) izjavu o korištenju prava na besplatne udžbenike

b) izjavu o sastavu kućanstva i ukupnom prihodu članova kućanstva

c) preslika osobne iskaznice korisnika

d) preslika osobne iskaznice za sve osobe kojima je izdana, a koje su prijavljene na kućnom broju nekretnine na kojoj je prijavljeno prebivalište korisnika i koje stanuju u njegovu stambenom prostoru

e) broj tekućeg računa podnositelja zahtjeva i naziv banke kod koje se račun vodi

f) originalni račun za kupljene udžbenike sukladno Konačnoj listi za razred i odjeljenje škole u koju je korisnik upisan, ako ga podnositelj zahtjeva ima i

g) pravomoćnu presudu o razvodu braka roditelja, ako su roditelji razvedeni.

Pravo na besplatne udžbenike ostvaruje se u obliku novčane naknade.

Učenik osnovne ili srednje škole ostvaruje pravo na besplatne udžbenike u iznosu novčane naknade koji odgovara iznosu na priloženom računu u izvorniku za kupljene udžbenike.

Učenik osnovne škole koji ne priloži račun iz kojeg je vidljiva kupnja udžbenika za osnovne škole, pravo na novčanu naknadu ostvaruje u iznosu od 70% maksimalne cijene kompleta obveznih udžbenika za sve osnovne škole za razred u koji je upisan.

Za sva  pitanja možete se obratiti u tajništvo Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata (radno vrijeme tajništva sje vake subote od 9 do 10 sati kada se pružaju informacije hrvatskim braniteljima s područja bivše Općine Ivanec). Ured je u Ivancu, ulica Đure Arnolda 11, u zgradi Gradskog društva Crvenog križa Ivanec.