"Znanstvenik je u meni" - natjecanje u komunikaciji znanosti za srednjoškolce

19.10.2018.  -  Napisala  Iskra Petak

Znanstvenik u meni! je natjecanje u komunikaciji znanosti namijenjeno učenicama i učenicima srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

U prvoj fazi natjecanja, natjecatelji trebaju osmisliti prezentacijski nastup koji objašnjava temu po njihovom vlastitom izboru iz domene znanosti, snimiti ga u video obliku te poslati uz prijavu. Natjecatelji mogu nastupati samostalno ili u paru.

Kategorije iz kojih je moguće predati nastup su:

• Humanističke znanosti
  • Kemija i srodne znanosti
  • Fizika i srodne znanosti
  • Biologija, medicina i srodne znanosti
  • Matematika, informatika, elektrotehnika i srodne znanosti
  • Ostale prirodoslovne i tehničke znanosti

Prezentacije trebaju biti točne, provjerene i objektivno predstavljene, jasne i koherentne te nadasve zanimljive i karizmatične.

Prezentacije moraju trajati između 2 minute i 4 minute. Dopušteno je odstupanje u trajanju od 30 sekundi za videozapise. (Dakle, mogu trajati do 4:30).

Prezentacije je moguće predati do 1. prosinca 2018. u 9 sati.

Nakon završetka prijava, otvorit će se mogućnost glasanja za omiljene prezentacije svim srednjoškolcima u RH. Ti glasovi će se uzeti u obzir i zajedno s glasovima žirija će načiniti rang-listu prezentacija na temelju koje će žiri odlučiti o pozivu u finale natjecanja.

Glasanje će biti moguće do 7. prosinca u 9 sati.

Svoje prezentacije će odabrani natjecatelji izvesti uživo pred žirijem i publikom 4. siječnja 2019.

U finalu natjecanja bit će proglašena i nagrađena pobjednička prezentacija/prezentacije.

Žiri

Žiri čini pet članova.

• Ivica Puljak, fizičar i redoviti profesor na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, suradnik u CERN-u
  • Jasna Puizina, biologinja i redovita profesorica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu
  • Franka Miriam Brueckler, matematičarka i docentica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
  • Vera Musil, specijalist školske medicine, docent pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu / Škola narodnog zdravlja “Andrija Štampar”
  • Mario Borna Mjertan, student matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i voditelj projekta Znanstvenik u meni!

Za sva pitanja, slobodno se obratite voditelju projekta na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., a odgovore na pitanja oko samog natjecanja možete pronaći i u Propozicijama natjecanja.