Projekt "Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju" se provodi u sklopu Operativnoga programa "Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020." čiji je opći cilj unaprijediti različite vrste pismenosti kao temelj stjecanja ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje.
Projektom se želi riješiti problem nedostatne višejezične, digitalne i multikulturalne/interkulturalne pismenosti učenika u Upravnoj školi Zagreb, Srednjoj školi Zlatar, Srednjoj školi Krapina i Srednjoj školi Ivanec. Cilj je projekta povećati kapacitete škola razvojem i provedbom jedne izvannastavne aktivnosti te četiriju fakultativnih predmeta iz integrirane višejezične (njemački, engleski i talijanski jezik), digitalne i multikulturalne/interkulturalne pismenosti. Stručno će se usavršiti 65 nastavnika, a fakultativnim će se predmetima i izvannastavnom aktivnošću educirati 147 učenika.
Održane edukacije nastavnika u sklopu projekta „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“
U sklopu projekta „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“ 25. i 26. siječnja 2018. godine u Srednjoj školi Ivanec održana je edukacija za nastavnike s ciljem unaprjeđenja digitalne pismenosti i stjecanja vještina korištenja IKT-sustava. Petnaestero je nastavnika tijekom dvodnevne radionice u trajanju od ukupno 16 sati unaprijedilo vještine pretraživanja, korištenja i objavljivanja informacija na računalu te putem interneta, a nastavnici su stekli i korisna znanja o korištenju Carnetova sustava za online-učenje – Loomena te dobili uvid u načine njegove primjene u nastavi i komunikaciji s učenicima. Edukaciju je održao nastavnik latinskoga jezika i informatike, Ivica Buzov iz Upravne škole Zagreb, koja je nositelj Projekta.
Kao nastavak stručnog usavršavanja nastavnika u sklopu Projekta kojemu je cilj stvaranje četiriju novih kurikula fakultativnih predmeta iz integrirane višejezične (njemački, engleski i talijanski jezik), digitalne i multikulturalne/interkulturalne pismenosti, 5. je veljače 2018. u Srednjoj školi Ivanec održana i radionica iz metodologije izrade ishoda učenja. Na radionici, koju je održao dr. sc. Boris Jokić, sudjelovalo je sedamnaestero nastavnika iz Srednje škole Ivanec te ravnateljica Lidija Kozina. Tijekom petosatne edukacije, nastavnici su stekli teorijska i praktična znanja u vezi s izradom kurikula i definiranja ishoda učenja.
Studijsko putovanje u Amsterdam
U sklopu projekta „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“, organizirano je studijsko putovanje u Amsterdam od 18. do 21. veljače 2018. godine, tijekom kojega je 17 nastavnika iz Upravne škole Zagreb, Srednje škole Zlatar, Srednje škole Krapina i Srednje škole Ivanec educirano o poučavanju multikulturalnosti, među ostalim, i naše nastavnice, Ivančica Slunjski te Petra Svetec.
Tijekom trodnevnoga boravka u glavnom gradu Nizozemske, nastavnice su posjetile „Ijburg college 2“, osnovnu školu specifičnoga profila, islamsku „Al Wafa“ školu te SLO institut u Utrechtu. Zajedno su s ostalim kolegama imale priliku razgledati škole, razgovarati s učenicima i nastavnicima, prisustvovati na nastavnim satima te time usporediti hrvatski i nizozemski obrazovni sustav. Ujedno su u institutu u Utrechtu, od strane znanstvenika i stručnjaka, upoznate s procesom kreiranja nizozemskih nacionalnih kurikula, a nastavnicima su dani i savjeti za izradu četiriju novih kurikula fakultativnih predmeta iz integrirane višejezične (njemački, engleski i talijanski jezik), digitalne i multikulturalne/interkulturalne pismenosti koje će kreirati u okviru Projekta.
Ostatak su boravka nastavnice iskoristile kako bi posjetile znameniti „Muzej Van Gogh“ te razgledale kulturno-povijesne znamenitosti Amsterdama. Sve u svemu, vratile su se pune dojmova i s pregršt ideja, spremne prenijeti ih ostalim nastavnicima te ih integrirati u poučavanje u našoj školi.
Predstavljen projekt „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“
U utorak, 27. veljače 2018., održana je početna konferencija za medije na kojoj je predstavljen, više od 807.967,46 kuna vrijedan projekt – „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“. Nositelj je Projekta Upravna škola Zagreb, dok je Srednja škola Ivanec, uz Srednju školu Zlatar i Srednju školu Krapina, jedan od partnera. Konferencija za medije održana je u Upravnoj školi Zagreb s početkom u 10 sati, a Projekt je javnosti predstavila ravnateljica Upravne škole, Suzana Hitrec.
Pritom je istaknula kako vjeruje da će se ovim projektom znatno povećati kvaliteta učenika četiriju škola, ali i nastavnika koji će steći nova iskustva i poduke, što će im omogućiti podizanje naobrazbe u svojim školama. Kao važnije ciljeve, najavila je izradu kurikula novih fakultativnih predmeta iz njemačkog, engleskog i talijanskog jezika s integriranom digitalnom i multikulturalnom pismenošću. Uz to će se izraditi i priručnici za nastavnike te radni materijali za učenike koji će biti postavljeni u sustavu za online-učenje – Loomen te će biti dostupni svim zainteresiranim školama.
Naglasila je da su, kako bi mogli izraditi kurikule, nastavnici partnerskih škola polazili edukacije na početku Projekta: za provedbu digitalne pismenosti i u korištenju IKT-sustava za upravljanje učenjem, o izradi ishoda učenja te o multikulturalnosti/interkulturalnosti na studijskom putovanju u Nizozemskoj.
Na konferenciji su o Projektu govorile i ravnateljice partnerskih škola, Zdenka Rogina iz Srednje škole Zlatar te Lidija Kozina iz Srednje škole Ivanec.
Ravnateljica Lidija Kozina istaknula je da će Projektom učenici Srednje škole Ivanec imati veliki izbor u učenju stranih jezika, što će ih zasigurno učiniti kompetetivnijima na tržištu rada, a velika je novinā mogućnost učenja talijanskog jezika u našoj školi.
Dobra je vijest da će fakultativne predmete, kao i izvannastavnu aktivnost iz njemačkog jezika učenici moći pohađati već od jeseni u novoj školskoj 2018./2019. godini.
Konferenciji su još prisustvovali Katarina Milković, pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje Zagreba, Zoltan Blaž-Piri iz Koordinacije nacionalnih manjina Grada Zagreba i Andrija Petrović iz Ureda za međugradsku i međunarodnu suradnju i ljudska prava.
Na ovom linku možete vidjeti isječak iz Zagrebačke panorame koji govori o Projektu.
Nova fakultativna nastava iz stranih jezika
U okviru projekta "Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju" u Srednjoj školi Ivanec te u preostalim partnerskim školama (Upravna škola Zagreb, Srednja škola Krapina i Srednja škola Zlatar) u školskoj se godini 2018./2019. provodi fakultativna nastava iz stranih jezika. U našoj se školi održava fakultativna nastava iz predmeta Engleski jezik u digitalnom i multikulturalnom okruženju, Njemački jezik u digitalnom i multikulturalnom okruženju te Talijanski jezik u digitalnom i multikulturalnom okruženju. Novost je i izvannastavna aktivnost Scensko-literarna grupa na njemačkom jeziku koju učenici također imaju priliku pohađati.
Za spomenute su predmete i izvannastavnu aktivnost izrađeni kurikulumi, metodički priručnici i digitalni repozitorij nastavnih materijala. Projekt traje dvije godine, a provodi se u okviru Operativnoga programa "Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020." čiji je opći cilj unaprijediti različite vrste pismenosti kao temelj stjecanja ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje.
19. Međunarodni kazališni festival na njemačkom jeziku u Osijeku
Zahvaljujući projektu „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“ zainteresirani učenici imali su mogućnost pohađati literarno-scensku izvannastavnu aktivnost iz njemačkog jezika. Osim sudjelovanja na glazbeno – plesnoj i dramskoj manifestaciji „Max sucht den Superstar“ u Varaždinu, na kojoj je sudjelovala učenica Amanda Pernjek, učenici Anja Matole, Tihana Barlek, Simona Hudoletnjak, Antonio Eršegović, Anja Kišiček, Marin Videc i Borna Marković, pod vodstvom profesora Vlade Zagrajskog, pripremali su predstavu „Lessings Ringparabel einmal anders“ koju su izveli na 19. Međunarodnom kazališnom festivalu na njemačkom jeziku u Osijeku. Festival se održavao od 16. do 19. lipnja 2019. godine tako da su učenici imali dovoljno vrem,ena za razgledavanje grada i upoznavanje mladih iz Rusije, Poljske, Njemačke, Mađarske, Srbije, Rumunjske i Hrvatske. Sve predstave izvedene su u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku. Naši učenici izrazili su zadovoljstvo boravkom u Osijeku, a izvođenje predstave na kazališnim daskama pravog kazališta predstavlja im veliko i korisno iskustvo. Repertoar ovogodišnjeg festivala, uključujući i našu predstavu, dostupan je na sljedećem linku: https://www.youtube.com/watch?v=hv-opUWYv0k&list=PLBhdJ-GG1XIlCVepFpvpv32s-xPt7LMkx
Vlado Zagrajski, prof
Završen projekt „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“
Srednja škola Ivanec uspješno je privela kraju još jedan EU projekt na kojem je bila partner. Radi se o projektu „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“ u sklopu kojeg su izrađeni i izvedeni kurikulumi fakultativnih predmeta iz talijanskog (2), engleskog i njemačkog jezika te kurikulumi izvannastavne aktivnosti iz njemačkog jezika. Posebnost novih kurikuluma je integriranje jezičnih kompetencija s digitalnom i interkulturalnom/multikulturalnom pismenošću. Rezultati projekta predstavljeni su na konferenciji za medije u Zagrebu 22. studenog 2019. godine u Upravnoj školi Zagreb.
Lidija Kozina, ravnateljica Srednje škole Ivanec na konferenciji je zahvalila nastavnicima na entuzijazmu i partnerima na suradnji.
"Zbog dugogodišnjeg iskustva u provedbi projekata u mojoj školi, mogu primijetiti pozitivne pomake što se tiče ovoga konkretnog natječaja putem kojeg su dobivena sredstva za projekt. Jako je važno što nam je tim natječajem omogućeno dulje provođenje projekta, dvije godine. Na taj način izrađene programe stigli smo provesti. Usporedno s provedbom je tekla i evaluacija pa smo mogli dodatno korigirati sve za što se pokazalo da u praksi ne funkcionira najbolje. Nove programe naši učenici rado pohađaju i mislim da je projekt ispunio njihova očekivanja,“ rekla je Lidija Kozina.
Suzana Hitrec, ravnateljica Upravne škole Zagreb je na konferenciji istaknula :"Kroz ovaj projekt naša se škola zajedno s partnerima pridružila školama u Hrvatskoj koje vlastitim snagama nastoje poboljšati kvalitetu obrazovanja učenika i modernizirati proces obrazovanja… Projektom smo našim učenicima i roditeljima pokazali da nam je cilj zajednički.“
Nastavnici su na projektu imali kompleksan zadatak: osmisliti nove programe, inkorporirati suvremene metode rada, razraditi same sadržaje lekcija za nove programe, rečeno je na konferenciji. Tijekom projekta nastavnici su educirani o izradi ishoda učenja, za provedbu digitalne pismenosti i u korištenju IKT-a te o poučavanju interkulturalnosti/multikulturalnosti. Izrađeni su i adekvatni priručnici za nastavnike te radni materijali za učenike. Svi materijali su dostupni u sustavu Loomen. I nakon završetka projekta učenici u Srednjoj školi Ivanec i u partnerskim školama moći će pohađati nove fakultativne predmete.
Na konferenciji za medije koja se održala 22. studenog 2019. godine u Zagrebu, o projektu su govorili i Andrea Peleh, voditeljica projekta, Zdenka Rogina, ravnateljica Srednje škole Zlatar te Ivica Rozijan, ravnatelj Srednje škole Krapina, a sudjelovali su i učenici Upravne škole Zagreb te učenici Srednje škole Ivanec - Marta Strmečki, Amanda Pernek i Miha Krtanjek, koji su izveli skladbu „Guten Morgen Freiheit“ Yvonne Catterfeld s kojom su nedavno osvojili prvo mjesto na talent showu "Max sucht den Superstar".
Projekt „Višejezičnost u digitalnom i multikulturalnom okruženju“ se provodi od 30. studenog 2017. do 30 studenog 2019. godine, sufinancira se iz Europskog socijalnog fonda, vrijedan je 807.967,46 kuna a u njemu kao partneri sudjeluju i Srednje škole Krapina i Zlatar te Upravna škola Zagreb kao vodeći partner.