CNC operater

U školskoj godini 2018./2019. planiran je upis 24 učenika za zanimanje CNC operater. U suradnji s tvrtkama ITAS-PRVOMAJSKA Ivanec i TMT Lepoglava osigurano je obavljanje praktične nastave te mogućnost zapošljavanja odmah po završetku obrazovanja. Učenici imaju mogućnost stipendiranja, kao i dobivanja učeničkih nagrada od strane navedenih tvrtki.

CNC operater radi u tvrtkama strojne obrade, u pogonima održavanja i proizvodnje strojnih dijelova i uređaja te u industrijskim i obrtničkim radionicama i tvrtkama. Obrazovanjem u ovom smjeru stječu se kompetencije za samostalno obavljanje poslova i radnih zadataka rukovanja klasičnim i numerički upravljanim alatnim strojevima (NUAS) u proizvodnji i reparaciji dijelova strojeva i uređaja.

Učenje u strukovnom dijelu programa donosi mnoge rezultate - znanje čitanja tehničkih crteža i izradu rada prema tehničko-tehnološkoj dokumentaciji, crtanje jednostavnijih tehničkih crteža i skica, odabir alata, mjernih alata, uređaja i pribora strojeva, vladanje osnovama računalstva, informatike i programima za crtanje na računalu  (AutoCAD, Catia, SolidEge). Učenik se osposobljava za samostalno upravljanje CNC strojevima, upoznaje se s najnovijim načinima korištenja računala u proizvodnim procesima (CAD/CAM), s principom rada CAD modula i 3D programskih paketa, s programom za simulaciju koji služi za programiranje CNC stroja i izvođenje 3D simulacija obrade.

Što se tiče kriterija upisa, kod zanimanja CNC operater boduju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta:

1. Hrvatski jezik

2. Matematika

3. prvi strani jezik

Uz navedene predmetne ocjene, boduje se i opći uspjeh 5., 6., 7. i 8. razreda (prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale).

Na taj način moguće je ostvariti maksimalno 50 bodova. Za stjecanje dodatnih bodova (športska i druga natjecanja, itd.) pogledajte u Pravilnik o elementima i kriterijima (Upisi - Dokumenti). Za upis u zanimanje CNC operater neće se određivati bodovni prag.

Nakon utvrđene ljestvice poretka kandidata za upis, kadnidati su dužni prilikom upisa dostaviti školi :

• liječničku svjedodžbu Medicine rada.

Ugovor o naukovanju nije potrebno sklapati jer se praktična nastava u prvom razredu odvija u školi.

Kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti liječničku svjedodžbu medicine rada, pri upisu dostavlja potvrdu obiteljskog liječnika, a liječničku svjedodžbu medicine rada dostavlja najkasnije do kraja prvog polugodišta prvog razreda (učenicima preporučujemo da što prije pristupe liječničkom pregledu specijaliste medicine rada).

Prema zakonskim propisima učenici su obavezni prije upisa u prvi razred srednje škole za obrtnička zanimanja pristupiti liječničkom pregledu specijaliste medicine rada, radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

Liječnički pregled se obavlja u DZ Varaždinske županije - Ispostava u Ivancu - "Specijalistička ordinacija medicine rada Dragutin Rogina" (drugi kat desno), u radne dane ambulante. Predbilježbe za liječnički pregled primaju se svakog radnog dana od 11 do 15 sati na telefon 784-233.

Troškove pregleda za obrtnička zanimanja snose učenici. Sa sobom je potrebno donijeti mišljenje liječnika školske medicine.

Scan4 cnc

Detalje oko izračuna bodova i sve ostale informacije o upisima možete vidjeti i na stranici upisi.hr.

logo upisi

Kalkulatoru bodova za upis učenika u srednju školu možete pristupiti ovdje.

upisi u srednje škole

U nastavku donosimo nastavni plan i program za sva tri razreda smjera CNC operater:

cnc operater