CNC operater

U školskoj godini 2023./2024. planiran je upis 20 učenika za zanimanje CNC operater. U suradnji s tvrtkama We-Kr, TMT Lepoglava i ITAS-PRVOMAJSKA Ivanec osigurano je obavljanje praktične nastave te mogućnost zapošljavanja odmah po završetku obrazovanja. Učenici imaju mogućnost stipendiranja, kao i dobivanja učeničkih nagrada od strane navedenih tvrtki.

CNC operater radi u tvrtkama strojne obrade, u pogonima održavanja i proizvodnje strojnih dijelova i uređaja te u industrijskim i obrtničkim radionicama i tvrtkama. Obrazovanjem u ovom smjeru stječu se kompetencije za samostalno obavljanje poslova i radnih zadataka rukovanja klasičnim i numerički upravljanim alatnim strojevima (NUAS) u proizvodnji i reparaciji dijelova strojeva i uređaja.

Učenje u strukovnom dijelu programa donosi mnoge rezultate - znanje čitanja tehničkih crteža i izradu rada prema tehničko-tehnološkoj dokumentaciji, crtanje jednostavnijih tehničkih crteža i skica, odabir alata, mjernih alata, uređaja i pribora strojeva, vladanje osnovama računalstva, informatike i programima za crtanje na računalu  (AutoCAD, Catia, SolidEdge, SolidWorks, SolidCAM). Učenik se osposobljava za samostalno upravljanje CNC strojevima, upoznaje se s najnovijim načinima korištenja računala u proizvodnim procesima (CAD/CAM), s principom rada CAD modula i 3D programskih paketa, s programom za simulaciju koji služi za programiranje CNC stroja i izvođenje 3D simulacija obrade.

cnc1

Što se tiče kriterija upisa, kod zanimanja CNC operater boduju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta:

1. Hrvatski jezik

2. Matematika

3. prvi strani jezik

Uz navedene predmetne ocjene, boduje se i opći uspjeh 5., 6., 7. i 8. razreda (prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale).

Na taj način moguće je ostvariti maksimalno 50 bodova. Za stjecanje dodatnih bodova (športska i druga natjecanja, itd.) pogledajte u Pravilnik o elementima i kriterijima (Upisi - Dokumenti). Za upis u zanimanje CNC operater neće se određivati bodovni prag.

Nakon utvrđene ljestvice poretka kandidata za upis, kadnidati su dužni prilikom upisa dostaviti školi :

• Upisnicu - ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati upisnicu kod kuće, dobit će upisnicu u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja iste
  • liječničku svjedodžbu Medicine rada
  • Obrazac za odabir izbornih predmeta, stranih jezika i dodatnih aktivnosti (u privitku na dnu stranice) - ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati obrazac kod kuće, dobit će ga u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja istog
  • Ako učenik želi mijenjati prvi strani jezik koji je odabran u sustavu, mora svjedodžbama dokazati da je učio taj jezik barem 4 godine

Ugovor o naukovanju nije potrebno sklapati jer se praktična nastava u prvom razredu odvija u školi.

Kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti liječničku svjedodžbu medicine rada, pri upisu dostavlja potvrdu liječnika školske medicine, a liječničku svjedodžbu medicine rada dostavlja najkasnije do 30. rujna tekuće školske godine (učenicima preporučujemo da što prije pristupe liječničkom pregledu specijaliste medicine rada).

Prema zakonskim propisima učenici su obavezni prije upisa u prvi razred srednje škole za obrtnička zanimanja pristupiti liječničkom pregledu specijaliste medicine rada, radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

Liječnički pregled se obavlja u DZ Varaždinske županije - Ispostava u Ivancu - "Specijalistička ordinacija medicine rada Dragutin Rogina" (drugi kat desno), u radne dane ambulante počevši od završetka školske godine. Predbilježbe za liječnički pregled primaju se svakog radnog dana od 11 sati na telefon 784-233. Mole se roditelji i učenici da se pravovremeno prijave i obave pregled jer se u terminu od 17.7. do 4.8. isti neće moći obaviti. Troškove pregleda za obrtnička zanimanja snose učenici. Obavijest o liječničkom pregledu se nalazi na dnu stranice u privitku.

Kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti liječničku svjedodžbu medicine rada, pri upisu dostavlja potvrdu obiteljskog liječnika, a liječničku svjedodžbu medicine rada dostavlja najkasnije do 30. rujna tekuće školske godine (učenicima preporučujemo da što prije pristupe liječničkom pregledu specijaliste medicine rada).

Scan4 cnc

Nakon što kandidat potvrdi svoj upis vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika, upisnicu može dostaviti osobno ili elektroničkim putem na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.  (u prijavnom mailu je obavezno navesti kontakt broj mobitela roditelja i učenika).

Datumi zaprimanja upisnica i dokumenata koji su uvjet za upis u ljetnom upisnom roku ako se upisnica i ostali dokumenti dostavljaju osobno ili elektroničkim putem:

11.7.2023. (utorak) - od 08:00 do 14:00 sati

12.7.2023. (srijeda) - od 08:00 do 14:00 sati

13.7.2023. (četvrtak) - od 08:00 do 14:00 sati

U slučaju dostave dokumentacije elektroničkim putem, u privitku se nalazi i obrazac za odabir izbornih predmeta, stranih jezika i dodatnih aktivnosti kojega je također potrebno popuniti i dostaviti elektroničkim putem.

Ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati upisnicu kod kuće, dobit će upisnicu u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja iste.

Detalje oko izračuna bodova i sve ostale informacije o upisima možete vidjeti i na stranici Upisi u srednju.

Kalkulatoru bodova za upis učenika u srednju školu možete pristupiti ovdje.

U nastavku donosimo nastavni plan i program za sva tri razreda smjera CNC operater:

cnc operater