Instalater kućnih instalacija (JMO)

U školskoj godini 2018./2019. Srednja škola upisuje 8 učenika za smjer instalater kućnih instalacija (JMO). Trogodišnje zanimanje koje objedinjuje tri instalaterska zanimanja: instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater i plinoinstalater, što će omogućiti učeniku širi spektar znanja i vještina u struci. Instalater kućnih instalacija ugrađuje, sastavlja i održava instalacije i uređaje centralnog grijanja, klimatizacije, vodovoda, plinske instalacije i trošila, a u izbornoj nastavi usvaja znanja o instalaciji fotonaponskih ćelija i solarnih kolektora. Sve to znači da će usvojiti stručne kompetencije za samostalno i odgovorno djelovanje na radnom mjestu, a mogućnosti zapošljavanja znatno se proširuju.

Programi za zanimanja u obrtništvu sastoje se od općeobrazovnog dijela i stručnog dijela (programa naukovanja). Praktična nastava izvodi se jedan dan u školskog radionici, a dva dana kod licenciranih obrtnika ili u poduzećima. U školi postoji odlično opremljen praktikum za instalatere kućnih instalacija.

Nakon uspješno završenog trećeg razreda školovanja i naukovanja učenici polažu pomoćnički i završni ispit, a nakon tri godine rada u struci, nakon majstorskog ispita, mogu otvoriti vlastiti obrt.

Što se tiče kriterija upisa, kod smjera instalater kućnih instalacija boduju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta:

1. Hrvatski jezik

2. Matematika

3. prvi strani jezik

Uz navedene predmetne ocjene, boduje se i opći uspjeh 5., 6., 7. i 8. razreda (prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale).

Na taj način moguće je ostvariti maksimalno 50 bodova. Za stjecanje dodatnih bodova (športska i druga natjecanja, itd.) pogledajte u Pravilnik o elementima i kriterijima (Upisi - Općenito). Za upis u smjer instalater kućnih instalacija neće se određivati bodovni prag.

Nakon utvrđene ljestvice poretka kandidata za upis, kadnidati su dužni prilikom upisa dostaviti školi sklopljen:

• ugovor o naukovanju s licenciranim obrtnikom  (UT-XI-4-123/UN) u 4 primjerka i
  • liječničku svjedodžbu Medicine rada.

Prema zakonskim propisima učenici su obavezni prije upisa u prvi razred srednje škole za obrtnička zanimanja pristupiti liječničkom pregledu specijaliste medicine rada, radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

Liječnički pregled se obavlja u DZ Varaždinske županije - Ispostava u Ivancu - "Specijalistička ordinacija medicine rada Dragutin Rogina" (drugi kat desno), u radne dane ambulante. Predbilježbe za liječnički pregled primaju se svakog radnog dana od 11 do 15 sati na telefon 784-233.

Troškove pregleda za obrtnička zanimanja snose učenici. Sa sobom je potrebno donijeti mišljenje liječnika školske medicine.

Kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti liječničku svjedodžbu medicine rada, pri upisu dostavlja potvrdu obiteljskog liječnika, a liječničku svjedodžbu medicine rada dostavlja najkasnije do kraja prvog polugodišta prvog razreda (učenicima preporučujemo da što prije pristupe liječničkom pregledu specijaliste medicine rada).

Također, kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti sklopljen ugovor o naukovanju s licenciranim obrtrnikom, isti mora dostaviti najkasnije do kraja prvog polugodišta prvog razreda.

ugovor o naukovanju  Scan4

Detalje oko izračuna bodova i sve ostale informacije o upisima možete vidjeti i na stranici upisi.hr.

logo upisi

Kalkulatoru bodova za upis učenika u srednju školu možete pristupiti ovdje.

upisi u srednje škole

U nastavku donosimo nastavni plan i program za sva tri razreda smjera instalater kućnih instalacija:

iki