Dan planeta Zemlje u gotovo svim zemljama svijeta obilježava se 22. travnja, a ova godina je posebna jer se obilježava 50. obljetnica.
Ovogodišnja tema su klimatske promjene i akcije koje bi se trebale provoditi kako bi one što manje utjecale na okoliš i čovječanstvo.
Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta. Polarne ledene ploče se tope, a razina mora raste. U nekim regijama sve češće dolazi do ekstremnih vremenskih uvjeta i kiša, dok se u drugima javljaju sve intenzivniji toplinski valovi i suše. One se događaju vrlo brzo te se brojne biljke i životinje teško prilagođavaju. Mnoge kopnene, slatkovodne i morske vrste već su se preselile na nova staništa. Ako prosječne temperature ne svjetskoj razini budu i dalje nekontrolirano rasle, neke biljne i životinjske vrste bit će izložene povećanom riziku od izumiranja.
Što mi možemo napraviti da pomognemo Zemlji?
Biti ekološki osviješten i nije tako teško. Postoji mnogo malih stvari koje svakodnevno možemo raditi, a pomažu očuvanju naše planete pa evo par ideja:
- Jedite više lokalno i ekološki uzgojene hrane
- Odvajajte otpad i reciklirajte ga
- Pažljivo trošite vodu
- Gasite svjetla kada vam nisu potrebna
- Ne bacajte smeće u prirodu
- Više koristite papirnatu ambalažu, a manje onu plastičnu
- Koristite baterije koje se mogu ponovno napuniti
- Manje trošite papir
- Manje se vozite automobilom, a više pješačite ili koristite bicikl i javni prijevoz
A za kraj zanimljiva aktivnost - istražite što je to ekološki otisak i izračunajte svoj koristeći poveznicu na earthday.org stranici te tako doznajte na koji način i u kolikoj mjeri vaš odabir hrane utječe na stanje planete te pročitajte priručnik za srednjoškolce „Klima je i naš izbor“ koji se nalazi u privitku.