Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

27.01.2022.  -  Napisala  Iskra Petak

Kao i svake godine, 27. siječnja u našoj školi simbolično obilježavamo Dan sjećanja na žrtve holokausta. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj pa prema odluci Ujedinjenih naroda toga dana posebno odajemo počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata. Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad šest milijuna Židova, Roma, Slavena, homoseksualaca, osoba s invaliditetom, političkim protivnicima nacizma i ratnim zarobljenicima. Prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine, kada je u koncentracijskim logorima ubijeno dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece.

Na satovima razrednika te na satovima povijesti koju održavaju profesorice Svetec i Bolčević razgovaralo se o važnosti borbe protiv genocida, antisemitizma i svih ostalih oblika diskriminacije kako bi se osiguralo poštivanje ljudskih prava u cijelom svijetu. Profesorice su također u holu škole pripremile i prigodni pano te pozvale učenike da u holu pogledaju i kratki YouTube video naziva Branko: Return to Auschwitz u kojemu se naš poznati producent i glumac židovskog podrijetla prisjeća svog boravka u zloglasnom logoru.