Olimpijada 2025. – Online natjecanje na temu “Znanjem protiv katastrofa” održana je 12. ožujka 2025., a ove je godine zabilježila nevjerojatan odaziv s više od 680 timova, preko 2700 učenika i više od 350 škola iz 11 različitih zemalja koje su se pridružile izazovu i natjecale s entuzijazmom.
Tim naših učenica iz 2.E razreda priključio se ovogodišnjem, sedmom međunarodnom online natjecanju na temu “Boljim znanjem protiv katastrofa” za države članice Vijeća Europe na kojemu su zauzele 122. mjesto od ukupno 680 timova.
Ova "olimpijada" pruža izvrsnu priliku učenicima da unaprijede svoje razumijevanje prirodnih i tehnoloških opasnosti, kao i tema povezanih s ranjivošću. To su izazovi s kojima se mogu susresti unutar i izvan školskog okruženja. Naš cilj je poticati odgovorno ponašanje tijekom rizičnih situacija i ublažiti potencijalni učinak katastrofa. Ove godine natjecanje je bilo otvoreno za učenike srednjih škola u dobi od 11 do 16 godina, pružajući im fantastičnu priliku da poboljšaju svoje razumijevanje prirodnih i tehnoloških opasnosti. Sudionici su naučili osnovna ponašanja i strategije za smanjenje i sprječavanje utjecaja katastrofa, kako u školi tako i izvan nje.
BeSafeNet ima za cilj predstaviti informativne i edukativne sadržaje o velikim prirodnim (geološkim, hidrometeorološkim, biološkim (pandemije)) i tehnološkim opasnostima (kvar brana, radiološki hitni slučajevi, kemijski hitni slučajevi) i povezanim katastrofama. Informacije se temelje na dobroj stručnosti prikupljenoj iz već postojeće međunarodne mreže specijaliziranih centara.
Od 1987. godine centri djeluju na ovom području kao platforma za suradnju između 22 zemlje Europe i južnog Mediterana pod okriljem Europskog i mediteranskog sporazuma o velikim opasnostima (EUR-OPA) Vijeća Europe. Jedan od njegovih glavnih ciljeva je jačanje i promicanje suradnje kako bi se osigurala bolja prevencija i zaštita od opasnosti, rizika i bolja priprema u slučaju velikih katastrofa. Osim svoje međuvladine uloge, Sporazum ima učinkovitu mrežu specijaliziranih centara raspoređenih u 22 države članice: materijal predstavljen na web stranici BeSafeNet proizlazi iz stručnog znanja prikupljenog iz različitih područja velikih katastrofa i upravljanja tim centrima.
Inicijativa BeSafeNet usmjerena je na postizanje tri glavna cilja:
- Promicati kulturu sigurnosti među stanovništvom
- Podići svijest o implikacijama svojih postupaka i razmišljanja tijekom hitnih situacija
- Stvoriti zajedničku bazu znanja najboljeg iskustva
Anita Čelig, prof.