Obilježavanje Međunarodnog dana mira

21.09.2017.  -  Napisala  Iskra Petak

Međunarodni dan mira, koji se obilježava 21. rujna svake godine, obilježit ćemo u ponedjeljak 25. rujna, u vrijeme 3. sata. Tada ćemo u suradnji s Udrugom udomitelja "Nada" u amfiteatru prikazati kratki film kojega su, u suradnji s navedenom Udrugom, osmislili i montirali sudionici projekta " Open Your Heart" koji je financiran iz sredstava EU. Sudionici u ovom projektu bili su i učenici naše škole.

Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu. Dvadeset godina poslije novom je rezolucijom za fiksni datum obilježavanja bio proglašen 21. rujna kao dan globalnog prekida neprijateljstava i nenasilja.

Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim jednostavnim djelima zajednički šire poruku mira. Nakon rasprava o uvođenju Dana mira i tome što bi on trebao predstavljati zaključeno je da će on postojati kako bi se kontinuirano podsjećalo na potrebu jačanja mirovnih poruka i ideja među svim ljudima i narodima.